16. oktobra 1945 je bila v okviru Združenih narodov ustanovljena svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo FAO. Vse od leta 1979 na ta dan praznujemo SVETOVNI DAN HRANE.

Svetovni dnevi hrane nas tako spremljajo že 37 let in počasi spreminjajo naše dojemanje hrane in oskrbe z njo. Vsako leto vsaj na ta dan hrano ovrednotimo z različnih vidikov.

Slogan Svetovnega dne hrane 2018 je »Naša dela so naša prihodnost«. Razmišljamo lahko, kako bodo naša dejanja in naš odnos do narave danes vplival na kvaliteto življenja prihodnjih generacij.

Ponuja nam tudi priložnost za razmislek o stiski več milijonov kronično podhranjenih ljudi na svetu. Med njimi je 151 milijonov otrok, mlajših od 5 let. Na drugi strani pa je več kot milijarda ljudi prekomerno hranjenih. Izmed teh je kar ena tretjina debelih – z visokim rizikom srčno žilnih obolenj, diabetesa in ostalih zdravstvenih problemov. Svetovni cilj je, da bi do leta 2030 odpravili lakoto.

V Sloveniji problema kronične lakote ni In še vedno preveč zavržene hrane iz naših gospodinjstev pristane v smeteh. Se pa strokovnjaki intenzivno ukvarjajo s tem, kako odpraviti neustrezne prehranjevalne navade in nezadostno telesno aktivnost. Prav je, da se zavedamo, da je Slovenija ena izmed redkih držav, ki ima organiziran sistem prehrane otrok in mladostnikov. Poleg ponujenih kakovostnih obrokov ima šola tudi pomembno vlogo pri razvijanju zavesti o zdravi prehrani, kulturi prehranjevanja in odgovornega odnosa do svojega zdravja. Dobre prehranjevalne navade pa se pričnejo v družini.

Naj nam bo letošnji svetovni dan hrane spodbuda za spoštljivo ravnanje s hrano.