Skoči na glavno vsebino

Mestna knjižnica in čitalnica Idrija s soorganizatorji je na Vojskem v lanskem letu že četrtič organizirala Šinkovčeve dneve poezije. Splet kulturnih dogodkov je posvečen pesniku Črtomirju Šinkovcu in srečanju pesnikov ter ljubiteljem poezije. Ob tej priložnosti so razpisali natečaj za osnovnošolske in odrasle pesnike. Za osnovne šole so bile prijave sprejete v treh kategorijah:

  1. triletje (prosta tema)
  2. triletje (prosta tema in tema narava)
  3. triletje (tema narava in tema, ki se nanaša na verze iz pesmi Črtomirja Šinkovca)

Nekateri nadobudni pesniki iz OŠ Sp. Idrija in POŠ Ledine so se vabilu prijazno odzvali in dosegli zelo lepe uspehe. Za vsako kategorijo so bile podeljene tri nagrade. Naši rezultati so bili naslednji:

1. triletje – prosta tema:
1. mesto – Taja Marcina, Moja muca; 3. r. POŠ Ledine, mentorica Ivica Šemrov

2. triletje – narava:
1. mesto – Ela Pavšič, Štiri krave; 4. r. OŠ Sp. Idrija, mentorica Erika Kovač
2. mesto – Jakob Prezelj, Drevo; 4. r. OŠ Sp. Idrija, mentorica Erika Kovač

2. triletje – prosta tema:
2. mesto – Ela Pavšič in Neža Moravec, Najboljša prijatelja; 4. r. OŠ Sp. Idrija, mentorica Erika Kovač

Ela Pavšič svoje vzgibe za pesnikovanje opisuje takole:
Pesmi rada pišem, ker lahko napišem takšno, ki mi je všeč in bi jo jaz najraje poslušala ali brala. Rada jih pišem, ker jih lahko potem zapojem ali zaigram. Pesem lahko sestaviš kadarkoli in kjerkoli in to se mi zdi lepo.

Za pokušino pa še nagrajena pesem Taje Marcina:

MOJA MUCA

Moja muca se prekuca.

Ko se moja muca prekuca,

se lahko tudi kotaluca.

Vstane zelo težko, ker repek ji miga zelo.

Ko vstane, se pretegne

in globoko zazehne.

Skrbim tako za njo,

da repek čistim ji lepo.

Rada jo imam,

ker z njo se lahko igram.

Redno ji hrano dam.

K sodelovanju so bili povabljeni tudi likovni ustvarjalci, da bi po svojih zamislih in umetniških navdihih upodobili pesmi Črtomirja Šinkovca. Razstavo nastalih umetnin smo si lahko ogledali na prireditvi ob izidu publikacije Četrti Šinkovčevi dnevi poezije v pritličnem prostoru knjižnice in čitalnice Idrija. V brošuri, ki je bila predstavljena ob tej priložnosti, smo si lahko ogledamo dela, ki so jih ustvarili naslednji učenci iz OŠ Sp. Idrija: Maruša Bevk, 7. r., Klara Magajne, 8.r. in Neli Majnik, 8. r.

Iskrene čestitke vsem prejemnikom nagrad. Želimo jim še veliko lepih trenutkov pri pesniškem ustvarjanju.

 

(Število obiskov: 266)
Dostopnost